kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Aktualności

Eugeniusz Skorwider - wystawa "Plakaty i ilustracje"

KIEDY: 11 czerwca - 24 sierpnia 2024 (od wtorku do piątku w godz. 11.00-18.00, sobota 10.00-14.00)
BILETY: Wstęp wolny
MIEJSCE: Galeria Satyrykon (Rynek 36)

Zapraszamy na wystawę Eugeniusza Skorwidera "Plakaty i ilustracje", którą oglądać można od 11 czerwca do 24 sierpnia w Galerii Satyrykon (Rynek 36). Wstęp wolny. Ekspozycja jest częścią tegorocznego Satyrykonu.

A kim jest autor wystawy? Urodzony w 1954 w Żninie, studiował w PWSSP w Poznaniu na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1981 roku w Pracowni Plakatu profesora Waldemara Świerzego, od 1983 zatrudniony był jako jego asystent w tejże pracowni. Obecnie profesor zwyczajny Eugeniusz Skorwider prowadzi Pracownię Plakatu II w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem plakatu oraz rysunkiem satyrycznym.

Żeby w Polsce z sukcesem wypowiadać się artystycznie w plakacie, trzeba spełnić przynajmniej dwa warunki: mieć talent plastyczny przyzwoitego kalibru oraz umiejętność oryginalnego kojarzenia wynikającą z posiadania specyficznych synaps wizualno-intelektualnych. Żeby realizować plakat zaangażowany, trzeba jeszcze dodatkowo udowodnić, że ma się zachwalane przez Zygmunta Januszewskiego "skłonności do ostrości" oraz zespół szybkiego reagowania, charakteryzujący świetnych dziennikarzy, felietonistów i komentatorów dnia powszedniego. Zadanie jest paradoksalnie ułatwione w Polsce przełomu drugiej i trzeciej dekady XXI wieku. Oto żyjemy w niepokojąco ciekawych czasach, a lawina zdarzeń wymykających się zdrowemu rozsądkowi, przeczących etosowi postaci publicznej, wystawiającemu nasze poczucie przyzwoitości na ciężką próbę wydaje się nie mieć końca. Zdolności i odwagi wymaga wejście w obszar dyscypliny opromienionej światową chwałą, nieustannie powołującej się na rodowód wywodzący się w mniej lub bardziej prostej linii z polskiej szkoły plakatu, wejście na pole znaczone dokonaniami takich gigantów jak: Henryk Tomaszewski, Józef Mroszczak, Tadeusz Trepkowski, Eryk Lipiński, Jan Młodożeniec, Jan Lenica, Roman Cieślewicz, Julian Pałka, Hubert Hilscher, Wiktor Górka, Wojciech Fangor, Maciej Urbaniec, Waldemar Świerzy, Jan Sawka, Jerzy Czerniawski, Jan Jaromir Aleksiun, Wiktor Sadowski, Eugeniusz Get-Stankiewicz czy Władysław Pluta (i tu listę można by jeszcze bezsprzecznie kontynuować).

Eugeniusz Skorwider ma tę odwagę, a wymienione wyżej warunki spełnia z nadwyżką. Co ważne dla nas, odbiorców, nie waha się wykorzystać wspomnianych okoliczności geopolitycznych, sprzyjających satyrze i ponurej, choć niejednokrotnie zaprawionej czarnym humorem, refleksji. Ten szczęśliwy splot indywidualnych kwalifikacji i zewnętrznych okoliczności zamienił się na prezentowane na wystawie plakaty – wizualne, esencjonalne felietony – bezlitośnie punktujące osiem ostatnich lat polskiej sceny politycznej z jej międzynarodowymi reperkusjami i społecznymi kontekstami. Świętujący w tym roku swoje 70-lecie Skorwider jest absolwentem poznańskiej uczelni artystycznej (wtedy Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych), teraz już jej profesorem Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz. W trudnym roku 1981​ uzyskał dyplom w Pracowni Plakatu prof. Waldemara Świerzego i od ukończenia studiów do 1997 roku był jego asystentem. Pod okiem mistrza wręcz nie wypadało nie szlifować posiadanego talentu. Obecnie sam prowadzi Pracownię Plakatu II i przekazuje studentkom i studentom wiedzę i doświadczenie poparte zdobytymi laurami – m.in. Grand Prix konkursu na plakat w Teheranie (2015) i Grand Prix Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach (2021) oraz II nagrody w Międzynarodowym Biennale Plakatu w chińskim Nanjing (2017).

Eugeniusz Skorwider - Plakaty i ilustracje

05_Logo MKiDN_kolor_biale_tlo_CMYK-01

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach