Aktualności
Satyrykon 2025
KIEDY: 13-15 czerwca 2025 (piątek-niedziela)
BILETY: Informacje w treści
MIEJSCE: Informacje w treści
48. edycja Satyrykonu coraz bliżej! W tym roku na najweselszym legnickim festiwalu widzimy się w weekend 13-15 czerwca. Jak co roku czekają nas emocje związane z Międzynarodową Wystawą Satyrykon 2025, prezentująca w Muzeum Miedzi 100 najlepszych prac wyłonionych przez międzynarodowe jury w ramach konkursu i ukazująca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie satyry. Oprócz tego zaprosimy Was także na inne niezwykle ciekawe wydarzenia: inaugurację ekspozycji „Szkic ma moc 2025” i nagrodzenie artystów wyróżnionych w piątej edycji szkicownikowych zmagań w Galerii Ring; w Galerii Satyrykon zobaczymy wystawę celebrującą jubileusz 15-lecia jej działalności, natomiast w Holu Teatru Modrzejewskiej czekać na Was będzie „Ha-Ga w kolorze”, czyli wystawa z okazji 50. rocznicy śmierci Hanny Gosławskiej-Lipińskiej, Dodatkowe atrakcje Satyrykonu to koncert Katarzyny Nosowskiej oraz Błażeja Króla, a także występ Tymona Tymańskiego z projektem „Republikacje” i największymi hitami grupy Grzegorza Ciechowskiego.
Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2025
Muzeum Miedzi, ul. św. Jana 1
Czas trwania: 5 czerwca – 7 września 2025
Oficjalne otwarcie oraz wręczenie nagród laureatom odbędzie się 13 czerwca o godzinie 17:30. Satyrykon to jeden z najważniejszych konkursów satyrycznych na świecie, z prawie 50-letnią historią. Tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 3000 prac z całego globu, reprezentujących szerokie spektrum tematów, technik i artystycznych języków. To, co łączy te prace, to wyjątkowa zdolność do komentowania rzeczywistości z humorem, przenikliwością i humanistycznym podejściem. Ekspozycja prezentowana w legnickim Muzeum Miedzi to nie tylko zbiór najlepszych prac konkursowych, ale przede wszystkim świadectwo aktualnych nastrojów społecznych i uniwersalnych dylematów, z którymi mierzy się współczesny człowiek. Wyróżnione dzieła, choć często niewielkich rozmiarów, niosą potężny przekaz – potrafią skłonić do śmiechu, refleksji, a nierzadko i do krytycznego spojrzenia na świat. Szczególną uwagę warto zwrócić na prace tegorocznych laureatów – ich nazwiska oraz nagrodzone prace można znaleźć na stronie www.satyrykon.pl.
Szkic Ma Moc 2025
Galeria Ring, Rynek 12
Czas trwania: 12 czerwca – 31 sierpnia 2025
Oficjalne otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród laureatom: 13 czerwca, godz. 18:30. Wystawa „Szkic Ma Moc” to wydarzenie dedykowane twórczości szkicownikowej, często pomijanej w głównym nurcie wystawienniczym. Szkicownik to miejsce wyjątkowe – pełne osobistych notatek, luźnych koncepcji i pierwszych pomysłów, które nierzadko są bardziej szczere i intymne niż ostateczne dzieła. Prace zaprezentowane w Galerii Ring ukazują różnorodność podejść: od obsesyjnego powtarzania motywów, przez ekspresyjną nonszalancję, po delikatność i ostrożność linii. Wystawa pozwala zajrzeć do artystycznych wnętrz autorów – to twórczość wolna od potrzeby imponowania, bezkompromisowa i autentyczna. To także okazja do docenienia odwagi artystów, którzy zdecydowali się odsłonić fragment swojego procesu twórczego – często bardzo osobistego i emocjonalnego. Ekspozycja stawia pytania o to, czym jest sztuka w swojej najczystszej formie i jak kształtuje się indywidualny głos twórczy.
15-lecie Galerii Satyrykon
Galeria Satyrykon, Rynek 36
Czas trwania: 10 czerwca – 30 sierpnia 2025
Otwarcie wystawy jubileuszowej: 14 czerwca, godz. 18:00
Galeria Satyrykon to miejsce nierozerwalnie związane z Międzynarodową Wystawą Satyrykon. Od momentu inauguracji w 2010 roku, stała się ona przestrzenią prezentacji najciekawszych zjawisk w dziedzinie ilustracji, satyry i rysunku. Wystawa jubileuszowa prezentuje dorobek piętnastu lat działalności – od pierwszych wystaw, przez pokazy laureatów konkursów, po indywidualne ekspozycje znanych i debiutujących twórców. To przestrzeń, w której sztuka komentuje rzeczywistość z dystansem, humorem i wrażliwością. Wśród prezentowanych cykli znalazły się „Spotkania z ilustracją”, „Najlepszy debiut Satyrykonu” oraz „Halo tu sztuka”. Wystawom często towarzyszą katalogi i spotkania autorskie, a sama Galeria ugruntowała swoją pozycję jako wyjątkowe miejsce promujące rysunek artystyczny w Polsce.
Ha-Ga w kolorze. Wystawa z okazji 50. rocznicy śmierci artystki
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Rynek 39
Czas trwania: 7 czerwca – 30 września 2025
Otwarcie wystawy: 14 czerwca, godz. 17:00
Ha-Ga, czyli Anna Gosławska-Lipińska (1915–1975), to jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej satyry. Jako jedna z pierwszych kobiet aktywnie tworzących w tej dziedzinie, zyskała ogromną popularność już przed II wojną światową, a przez kolejne dekady jej rysunki gościły m.in. na łamach tygodnika „Szpilki”. Wystawa „Ha-Ga w kolorze” prezentuje przekrojowy wybór jej prac – od klasycznych rysunków prasowych, przez projekty okładek, po ilustracje książkowe. Charakterystyczne dla jej stylu były subtelne, obyczajowe scenki, w których dialog i rysunek tworzyły niepowtarzalną całość. Ekspozycja ma nie tylko wymiar artystyczny, ale i edukacyjny – pokazuje wkład kobiet w rozwój satyry i ilustracji w Polsce, a także przywraca pamięć o artystce, której twórczość przez dekady kształtowała poczucie humoru Polaków. Wystawie towarzyszy
katalog z niepublikowanymi wcześniej pracami z prywatnej kolekcji córki Ha-Gi.
Korowód Satyrykonowy i odsłonięcie tablicy Piotra Gawrona
14 czerwca 2025 (sobota), godz. 16:30
Start: ul. Najświętszej Marii Panny
Tradycyjny Korowód Satyrykonowy to barwne, pełne energii wydarzenie, które co roku przyciąga mieszkańców Legnicy i gości festiwalu. W jego trakcie ulice miasta wypełniają się muzyką, sztuką uliczną, improwizacją i radosną atmosferą, która w wyjątkowy sposób oddaje ducha Satyrykonu – festiwalu humoru, refleksji i twórczej swobody. Tegoroczny pochód nabierze szczególnego znaczenia: jego kulminacją będzie uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Piotra Gawrona, znakomitego rzeźbiarza i medaliera, który przez lata był nierozerwalnie związany z Satyrykonem. Piotr Gawron (1952–2022) był autorem oryginalnych projektów medali przyznawanych laureatom konkursu – charakterystycznych, pełnych ekspresji, a zarazem subtelnych dzieł sztuki, które stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli legnickiego festiwalu. Tablica pamiątkowa zostanie umieszczona przy rzeźbie Filipa – miejscu, które od lat upamiętnia uznane postaci świata satyry. Odsłonięcie tablicy będzie momentem symbolicznym – nie tylko hołdem dla wybitnego artysty, ale również przypomnieniem, jak ważną rolę odgrywają twórcy tła – ci, którzy swoją pracą wspierają i budują tożsamość wydarzenia, nierzadko pozostając w cieniu. W korowodzie udział wezmą artyści, mieszkańcy Legnicy, wolontariusze i animatorzy kultury – wszyscy, dla których
Satyrykon to nie tylko festiwal, ale także sposób myślenia o świecie: z dystansem, odwagą i uśmiechem.