kontrast
czcionka
logo bip
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
Wynajmij salę w Legnickim Centrum Kultury
Nowoczesne, klimatyzowane i w pełni wyposażone pomieszczenia
więcej

Legnicka Akademia Filmowa

Legnicka Akademia Filmowa

Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego to wydarzenie składające się z dziesięciu dni praktycznych i teoretycznych zajęć, na których uczestnicy realizują własne filmy animowane. LAF-WFA to także projekcje, wykłady, wystawy oraz festiwalowy pokaz powstałych na warsztatach animacji. Zajęcia prowadzone są przez najważniejszych twórców polskiej i światowej animacji. Używając rozmaitych technik animacji poklatkowej oraz komputerowej młodzież, dzieci i dorośli pod okiem wybitnych specjalistów tworzą własne filmy, które prezentowane na koniec LAF-u na Gali Festiwalowej oceniają uznani teoretycy i krytycy filmowi. Od lat wydarzenia przyciąga uczestników z całej Polski oraz zagranicy zainteresowanych animacją. Impreza swoją historią sięga roku 1993, kiedy to zorganizowano pierwsze warsztaty będące zalążkiem LAF-WFA. Pierwsza oficjalna edycja LAF-u miała jednak miejsce rok później.

Na LAF-WFA zajęcia prowadzą wybitni artyści z tytułami profesorskimi. Wielu uczestników legnickich warsztatów zostało absolwentami PWSFTviT lub innych szkół wyższych związanych ze specjalizacją filmową. Program LAF-u zakłada samodzielną realizację – indywidualnie lub w niewielkich grupach – filmu lub etiudy filmowej opartej na autorsko opracowanym scenariuszu na temat określony z rocznym wyprzedzeniem. Projekt od pierwszej edycji ma określony program ramowy, który modyfikowany jest w zależności od potrzeb – składu uczestników, wykładowców i tematu. Podporządkowany jest określonym celom i adresowany do każdego zainteresowanego kreatywnym uczestnictwem w kulturze. Ma inspirować zainteresowanie pokrewnymi dziedzinami sztuki takimi jak film, fotografia, muzyka, literatura czy teatr. Praca nad filmem animowanym zawłaszcza czas, umysł, ręce, wyobraźnię, a legnickie warsztaty filmowe dają uczestnikom dużo satysfakcji. Na LAF przyjeżdżają głównie młodzi ludzie, ale także dzieci i dorośli – ta wspólna praca pokoleń jest bardzo ciekawa.

Istotnym aspektem z punktu widzenia społecznego oddziaływania warsztatów filmu animowanego jest udział dzieci i młodzieży z Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Legnicy. Terapeutyczna moc pracy nad filmami jest dla tych dzieci niewyobrażalna. Ich filmy są wyświetlane na wielkim ekranie, ogląda je profesjonalne Jury, a do kina wiezie ich wielka limuzyna.

Najlepszym określeniem pracy podczas warsztatów są słowa popularnego animatora Marka Skrobeckiego: „Z jednej strony zaskakujące, z drugiej finezyjne. Poważne i wzruszające, zabawne i sympatyczne, niektóre refleksyjne, czasem wręcz filozoficzne. Filmy, które powstały podczas warsztatów w Legnicy, mają w sobie cały przekrój tego, co powinno wiązać się z dobrym filmem”.

LAF-WFA to nie tylko warsztaty, ale także projekcje filmów animowanych najsłynniejszych polskich animatorów, koncerty, wydarzenia multimedialne – między innymi „Wilkanoc” z udziałem Mariusza Wilczyńskiego i Leszka Możdżera czy występ O.S.T.R-a z Balbiną Bruszewską. Wszystkie te działania mają na celu zapoznać uczestników LAF-u oraz mieszkańców Legnicy i okolic z filmem animowanym. A z racji, że wydarzenie odbywa się w sierpniu podczas wakacji, działania przez nas proponowane stwarzają doskonałą możliwość na spędzenie wolnego czasu.

Szczegółówą historię znajdziecie na www.laf-wfa.pl

Wspołpracujemy z najlepszymi

Logo - Legnica - z nią zawsze po drodze
Logo Fundacji KGHM Polska Miedź
logo - Dolny Śląsk
logo - lca.pl
logo - radio Plus
logo - region fan.pl
Logo - portal TU LEGNICA
logo e-legnickie.pl

Bądź na bieżąco Wpisz swój adres e-mail, jeśli chcesz otrzymywać informacje o koncertach, imprezach, zaproszeniach